Тепла безсніжна зима цього року дивує багатьох. Несподівані зміни погоди і температурні рекорди плутають не тільки фермерів, садівників і городників, а й рослини. Тепер у дні, коли ми звикли до робіт з прибирання снігу, доводиться вирішувати інші садові завдання. Що ж потрібно зробити в саду в лютому та на початку березня в умовах радикальних змін клімату? Так чи інакше, зима – це час відпочинку рослин, і навіть теплий лютий – це місяць, коли варто задуматися про підготовку до майбутнього сезону і організації садових робіт.

1. Зимова обрізка саду

Тепла зима трохи зміщує терміни обрізки декоративних і плодових рослин, але в садових роботах варто все ж враховувати можливість весняних похолодань. У такому разі в лютому варто, як мінімум, виконати санітарну обрізку плодового саду, а також приступати до основної обрізки декоративних рослин. Якщо буде сприятливий прогноз погоди, наприкінці місяця починають формувати крону зерняткових плодових дерев.

● Профілактична санітарна обрізка саду полягає у знищенні всіх ознак грибкових хвороб і шкідників.

● На декоративних деревах і чагарниках обрізають вовчкові пагони і кореневу поросль, формують крону. Важливо, проте, враховувати, що рано квітучі весняні рослини обрізати в лютому не можна.

2. Перша обробка саду навесні.

Садівники-початківці інколи помилково вважають, що обробки восени було достатньо, і навесні ще одна обробка не обов’язкова. Але, восени ми готуємо сад для успішної зимівлі, а навесні – до плодоносіння.Першу обробку саду навесні необхідно провести ще до розпускання бруньок. Перед тим, як обробити сад, обов'язково обрізаються всі мертві гілки, проводиться очистка від сухого листя, так як в ньому зимує багато шкідників. Однією із перших обробок - базовою в плодових садах - є застосування мідьвмісних продуктів. Мідьвмісні препарати можуть застосовуватися як самостійно, зокрема в органічних садах, так і в бакових сумішах, в залежності від проблематики та часу застосування.


Рекомендовані перпарати, які вже традиційно застосовують садівники:

 

Медян Екстра (20 мл/8-10 л води)

- Блу Бордо (100 г/8-10 л води)

Гарт (30 мл/8-10 л води)

Косайд 2000 (20-40 г/8-10 л води)

Ці препарати довше залишаються на корі дерев та не змиваються дощем, добре розчиняються у воді і не забивають оприскувач як то бордоська суміш або мідний купорос.

Препарати призначені для контролю парші, лишайників та зимуючих стадій шкідників (щитівки, яйця кліщів, окремих видів попелиць та ін.). Дуже важливою є норма витрати робочого розчину, який має максимально якісно покрити поверхню оброблюваних рослин. Від цього кардинально залежить ефективність препаратів. Тобто якщо дерева більш вражені, то робіть розчин більш концентрований.

Косайд 2000 (виробник Corteva) - сучасний фунгіцид-бактерицид, який містить в собі унікальну комбінацію двох джерел міді: класичний гідроксид міді, 350 гр + технологія Bioactive – сполуки гідроксиду міді із зруйнованими зв'язками які знаходяться в складній полімеризованій формі, 188 г., що забезпечує захисну профілактичну дію на збудників багатьох хвороб для захисту садових та овочевих культур. Таке поєднання забезпечує поступове вивільнення біоактивної міді протягом тривалого періоду часу і в той же час знижує до мінімуму ризик інтоксикації рослин.

Іншою популярною сумішшю, особливо за умови пізньої обрізки, є спільне застосування Медян Екстра із фунгіцидом Топсін М. Ця суміш забезпечує контроль парші, лишайників, хвороб деревини та сприяє загоєнню ран: Медян Екстра (20 мл/8-10 л води) + Топсін М (10 г/8-10 л води).
Це класичні препарати й суміші, що вже добре себе зарекомендували, а їх ефективність перевірена роками.

У садівників, що не встигли побризкати рослини у перші теплі дні, є можливість провести ефективну обробку саду за допомогою препарату Брунька (20 мл на 8-10л). Цей препарат має системну дію проти широкого спектру шкідників та хвороб. Її робочі температури починаються з +15 градусів. Брунька чудово працює до розпускання листя на плодових деревах та кущах та на трояндах після зняття укриття.
 

3. Пролив рослин від ґрунтових шкідників.

Навесні, як і все в природі, разом із рослинами прокидаються комахи. Обов’язково треба пролити всі дерева, кущі, хвойні дерева, самшит, троянди, малину, суницю, виноград та інші рослини ґрунтовим інсектицидом. Це дуже важливо, бо ґрунтові шкідники (личинки хрущів, дротяники, ковалики, капустяники, тощо) починають харчуватися якраз молодими паростками кореневої системи.

Для цього підійде:

Актара 6 гр на 6-8 л води (1-2 л під дерево, 30-50 мл на рослину суниця садова). На додаток до цього, за ґрунтового використання (полив) Актара впливає на рослину як неспецифічний регулятор росту, зумовлюючи потужніший розвиток кореневої системи. 

Антихрущ 10 мл на 5 л води (1-2 л під дерево).


4. Наступна обробка саду проводиться через 2-3 тижні.

У цей період вже проводять комбіновану обробку проти шкідників та хвороб, тобто фунгіцидом разом з інсектицидом, наприклад баковою сумішшю:

Хорус 3гр + Актара 1,4 гр + Глюстен 25мл (або інший прилипач) на 8-10 л води.

Хорус 3гр + Енжіо 3,6 мл + Глюстен 25мл) на 8-10л води. 

Топсін М 10гр + Теппекі 1,5 гр (або Моспілан 2,5 гр) + Глюстен 25мл (або інший прилипач) на 8-10 л води.

Хорус дуже ефективний проти парші, борошнистої роси, моніліозу, клястероспоріозу, мілдью та оїдіуму на винограді та інших хвороб саду. Це один з небагатьох фунгіцидів, що надійно діє при низьких температурах (від +5˚С). Знижує втрати від гнилі плодів на 30-40 %. Важливою особливістю препарату є його дія на зимуючу стадію патогених грибків. Навіть при нестабільних погодних умовах таке поєднання двох засобів дозволяє значно зменшити кількість шкідників, знешкоджує патогенні організми та має захисну дію. 

Топсін М другий дуже ефективний препарат, що працює при понижених температурах (від +5˚С). Має широкий спектр дії, що дає змогу водночас контролювати декілька хвороб. Ідеальний препарат для захисту рослин після механічних пошкоджень (наприклад, після обрізки дерев або градобою). Не фітотоксичний, безпечний для бджіл!

Моспілан оригінальний японський системний інсектицид контактно-шлункової дії з найширшим спектром застосування: понад 280 шкідників на 60 культурах у більш ніж 100 країнах світу. Працює без втрати ефективності в більш широкому температурному діапазоні – від +5° до +35°С. У разі значного похолодання діюча речовина, що знаходилася в рослині, відновлює свою інсектицидну дію після потепління.

Актара та Енжіо (від Syngenta), Теппекі та Моспілан (від Summit Agro), Прованто Вернал та Прованто Профі (SBM) - потужні інсектициди, які борються зі шкідниками. До речі, Теппекі, Моспілан, Прованто Вернал - препарати безпечні для бджіл!


5. Захист дерев від яскравого сонця.

У разі похолодань наприкінці зими можливі сильні перепади температур протягом доби. Нічні заморозки можуть змінюватись яскравим лютневим сонцем, що призводить до сильного нагрівання кори молодих дерев. Щоб уберегти рослини від температурних тріщин, сонячних опіків і морозобоїн, штамби і скелетні гілки дерев захищають побілкою або білим агроволокном. Якщо запобігти утворенню тріщин не вдалося, пошкодження потрібно замазати садовим варом. Рекомендуємо провести першу обробку поки шкідники і хвороби ще сплять!

Бажаємо Вам гарного врожаю!