Після закінчення збирання врожаю починається осінній етап догляду за садом. Щоб забезпечити гарний врожай у наступному році треба провести обробку дерев, кущів, інших рослин від захворювань, зменшити популяції шкідників, щоб допомогти рослинам краще пережити зимові холоди. Підживити рослини фосфорно-калійними добривами.
Розберем поетапно що треба зробити в саду, щоб підготуватися до зими.
Взимку багато шкідників ховаються в опалому листі та корі дерев. Позбавитись від них допоможе обрізка дерев та іх обробка, прибирання та спалювання опалого листя (в якому залишаються та розмножуються спори грибків), перекопування та знезараження грунту навколо стовбура.
1. По-перше. Перед обробкою дерев необхідно попередньо видалити стару кору та лишайники, тоді шкідникам буде нема де ховатися. Робити таку процедуру на молодих деревах краще руками, щоб металевою щіткою не зашкодити стовбуру. Пошкоджені місця замазуються садовими замазками. Сухі гілки обрізаються. Опале листя, обрізані гілки, зібрана пошкоджена кора спалюються.
Очищення кори необхідно проводити регулярно, інакше верхній шар кори перетвориться на розсадники шкідливих мікроорганізмів та шкідників.
2. Друге. Відразу після зими дерева починають атакувати різні захворювання, викликані грибками (моніліоз, парша, борошниста роса, різні плямистості, іржа, кучерявість листя та інші).
Для їх попередження необхідно провести осінню обробку плодових дерев, ягідних чагарників, винограду, троянд. Робиться це після опадання листя (по голому стовбуру) пізньої осені препаратами, що містять мідь або залізо, такими як:
- Косайд 2000 (гідроксид міді) - 20-40 г/8-10 л води
- Гарт (гідроксид міді) - 30 мл/8-10 л води
- Медян Екстра (хлорокіс міді) - 20 мл/8-10 л води
- Блу Бордо (сульфат міді) - 100 г/8-10 л води
- Бордоська суміш (мідний купорос + негашене вапно) - 3% розчин.
Якщо на деревах є (були) лишайники, мох, пліснява, то обробку краще зробити Залізним купоросом (сульфат заліза) 300-500 г на 10 л води. Сульфат заліза викликає усихання м'яких тканин рослин (що і потрібно для лишайників). Наноситься за допомогою розпилювача або додається в побілку. Для боротьби із лишайниками каще зробити декілька обробок протягом місяця із періодичністю в 5-7 днів.
Пізньої осені обробляємо дерева, кущі, виноград, троянди контактними препаратами. У передзимовий, холодний період, в рослинах сповільнюється рух соку і працювати системними препаратами вже не рекомендується, щоб не піддавати рослину додатковому стресові.
Хвойні дерева можна обприскати Тіовіт Джет (сірка) 40 г на 10 л води.
3. Третє. Після обприскування бажано провести побілку дерев для усунення шкідників, які ховаються всередині кори. Також побілка служить екраном і допоможе захистити кору від яскравого зимового сонця.
4. Четверте. Знезараження грунту навколо стовбура можно провести препаратом Тіовіт Джет 80-100 г на 2-3 л води на 10 м2. Рясне обприскування із заробкою у грунт після внесення.
Інший варіант знезараження грунту (особливо у теплицях) препаратом Максим, 20 мл розвести на 10 л води на 10 м2. Рясне обприскування із заробкою у грунт після внесення.
5. П'яте. Підживити плодові дерева, ягідні кущі, виноград, троянди фосфорно-каліними добривами, для того, щоб рослини краще перезимували.
Наприклад:
- Добриво осіннє універсальне від BIOPON
- Дориво осіннє для газонів від BIOPON
- Добриво осіннє для хвойних від BIOPON
та інші добрива зі схожими формулами.
Гарного Вам Врожаю!