Найбільш небезпечними хворобами томатів та картоплі в Україні вважаються фітофтороз та альтернаріоз, які можуть призвести до повної втрати врожаю.

Фітофтороз

Для розвитку фітофторозу сприятливі холодні ночі та теплі дні при високій вологості повітря (часті дощі, рясні роси та тривалі тумани). У теплицях хвороба сильно розвивається при дощуванні рослин і вологості повітря понад 70%. Загущення посадок зменшує провітрювання та освітленість, а затінені зарості сприяють розвитку грибкових захворювань. Також джерелом інфекції фітофторозу можуть бути заражені насіння, бульби посадкової картоплі і залишки уражених рослин (не можна використовувати заражене бадилля для компосту).

Прояви хвороби. На листках утворюються бурі плями, які розміщенні переважно по краю листка, а з нижньої сторони помітно білуватий наліт. На стеблах та черешках з’являються темно-коричневі смуги. Пізніше, на плодах томатів – плями різного забарвлення і форми: темно-зелені, бурі, у вигляді зелених кілець. Гнилизна проникає глибоко в плід і особливо розвивається при дозріванні та збереженні плодів.

     

Альтернаріоз (Суха плямистість)

Прояви хвороби. На нижніх листках утворюються плями бурого кольору, які поступово збільшуються. На стеблах також утворюються овальні плями, що визивають суху гниль стебел. Плоди уражуються в кінці вегетації. На них частіше коло плодоніжки утворюються темні, вдавлені, округлі плями.

  

Як попередити захворювання? Схема захисту.

Для попередження хвороб на томатах, баклажанах, картоплі, рекомендовано провести декілька профілактичних обробок рослин в перiод вегетацiї, з проміжком між ними 10-20 днів, залежно від фітосанітарних прогнозів.

  • Обприскування треба робити вранці, або ввечері. Також обприскайте ґрунт, теплицю та інвентар, щоб позбутись грибків на поверхнях.
  • Обробки проводять обов’язково чергуючи препарати, змінюючи діючу речовину (бажано з різних хімічних класів).

 

1. Перше обприскування необхідно провести в фазу формування стебла та листків (або через тиждень після висадки розсади), наприклад контактними мідьвмісними препаратами, такими як: 

     - Косайд 2000 (фітофтороз, альтернаріоз, макроспоріоз, септоріоз) – 20 г  на 10 л води на 2 сотки. Сучасний фунгіцид-бактерицид на основі гідроксиду міді для захисту садових та овочевих культур від комплексу хвороб бактеріального та грибного походження. Плюс характеризується бактеріальною дією – ефективний проти бактеріальних плямистостей. Також це мікродобриво, що містить найбільшу кількість біодоступної міді, срияє кращому засвоєнню азоту та фосфору, розкриває потенціал рослин та підвищує врожайність. 

     - Медян Екстра (фітофтороз, макроспоріоз, бура плямистість) – 20 мл на 5 л води на 1 сотку. Діюча речовина - хлорокис міді (оксихлорид міді). При застосуванні до початку або в момент виникнення інфекції, припиняє проростання спор. Контактуючи з обробленою поверхнею, спори грибів і бактерії поглинають мідь, що перешкоджає їхньому проростанню та поділу клітин, а на поверхні обробленої рослини препарат створює захисний шар. 

     - Блу Бордо (фітофтороз, альтернаріоз, чорні плямистості) – 50 г на 4-5 літрів води на 1 сотку. Препарат компанії UPL на основі міді (сульфат міді) який виробляється у Франції, зареєстрований для органічного землеробства, легко розчинюється у воді та не залишає плям на рослині. 

     - Гарт (фітофтороз, альтернаріоз, макроспоріоз, септоріоз) – 30 г на 5-8 л води на 1 сотку. Основна діюча речовина препарату - гідроксид міді, покриває поверхню рослин непереборним захисним шаром. Ті хвороботворні клітини та спори грибів, які вже встигли проникнути всередину живого організму, починають активно поглинати молекули міді, внаслідок чого їхня життєдіяльність пригнічується та переривається. У свою чергу нові фітопатогени не мають можливості проникнути всередину обробленої рослини або вразити нові культури.

     - Курзат Р (фітофтороз) – 15 г на 5 л води на 1 сотку. Мідьвмісний фунгіцид з профілактичними, лікувальними та антиспоруляційними властивостями. Хлориста мідь захищає рослину зовні, завдяки контактній дії. Діюча речовина цимоксаніл швидко проникає і розподіляється в тканинах листків, володіє здатністю уповільнювати процеси розмноження грибів на клітинному рівні.

     - Ридоміл Голд R (фітофтороз, альтернаріоз, чорні плямистості) – 50 г на 5 л води на 1 сотку. Комбінований фунгіцид контактної та системної дії для боротьби з хворобами картоплі, томатів, огірків, винограду, цибулі, кавунів, тощо. Унікальна препаративна формула міді (хлорокис міді) забезпечує ідеальне покриття. Металаксилшвидко поглинається і переноситься в середині рослини, захищаючи нові стебла та листя, що з’явилися після обприскування. Має високу системність та лікувальну дію. 

     - Бордоська суміш (фітофтороз, альтернаріоз) 

2. Другу обробку, приблизно через 10-14 днів, бажано провести вже системними препаратами. Найбільш ефективні препарати:

     - Магнікур Нео (Консенто) (фітофтороз, альтернаріоз) – 20 мл на 5 л води на 1 сотку. Комбінований фунгіцид системно-проникної дії. Має властивість стимулятора росту та розвитку рослин. Має високу спорідненість з восковим шаром листя і утворює в поверхневих тканинах міцний захисний екран. До того ж, перпарат має високу трансламінарну рухомість, що дозволяє захищати протилежний бік листя і новоутворені частини рослини. 

     - Ридоміл Голд (фітофтороз, альтернаріоз)25 г на 5 л води на 1 сотку. Двокомпонентний фунгіцид, має лікувальну, викорінювальну, антиспорулянтну і захисну властивості. Металаксил - швидко поглинається і переноситься в середині рослини, захищаючи нові стебла та листя, що з’явилися після обприскування. Манкоцеб - контактний фунгіцид, що забезпечує на рослині захисну плівку. Має трансламінарну й системну дію, що дозволяє діючій речовині проникати та поширюватись по всіх рослині, захищаючи не тільки вегетативні (листя, стебла), а й генеративні (бульби, плоди, ягоди) частини.

     - Акробат (фітофтороз, альтернаріоз)20 г на 5 л води на 1 сотку. Двокомпонентний контактно-системний фунгіцид. Пригнічує активність ферментів та порушує ріст клітинної оболонки патогена, має сильну антиспорулянтну дію. Диметоморф частково проникає в середину листа та знищує інфекцію, що вже встигла проникнути. Манкоцеб рівномірно розподіляється по поверхні рослин, утворюючи захисний шар, що перешкоджає проникненню патогена в середину листа.

     - Кольт (фітофтороз, альтернаріоз)20 г на 5 л води на 1 сотку. Двокомпонентний контактно-системний фунгіцид, такий самий як Акробат.

     - Танос (фітофтороз, альтернаріоз, септоріоз) 6 г на 5 л води на 1 сотку. Двокомпонентний високотехнологічний фунгіцид лікувальної та профілактичної дії. Фамоксадон контактний компонент, міцно зв'язується з кутикулою і зберігається у восковому шарі листя. При попаданні на поверхню листа, оброблену Танос, зооспори гинуть протягом 6 секунд. Фамоксадон забезпечує надійний екрануючий ефект, утворюючи на поверхні листа плівку і діє як захисний бар'єр, що перешкоджає проникненню патогена всередину рослиниЗавдяки здатності зв'язуватися з кутикулою, фамоксадон зазвичай вже через 2 години не змивається дощем або водою при зрошенні. Під впливом вологи відбувається більш рівномірний перерозподіл на поверхні листа. Пізніше фамоксадон здатний переміщатися з кутикули на поверхню листа. Ця унікальна здатність реактивації посилює захисну дію. Цимоксаніл — локально-системний компонент, швидко проникає всередину листя і стебла та надає профілактичну, захисну та лікувальну дію. Таким чином, Танос практично незамінний при дощовій погоді і на поливних ділянках.

     - Ревус Топ (фітофтороз, альтернаріоз)6 мл на 5 л води на 1 сотку. Поєднання двох діючих речовин гарантує найвищу ефективність проти альтернаріозу і фітофторозу. Висока стійкість до змивання — захищає врожай навіть в умовах, сприятливих для розвитку хвороб. В інтегрованих системах захисту рекомендується застосовувати на початку цвітіння картоплі та при масовому цвітінні томата.

     - Пенкоцеб (фітофтороз, альтернаріоз, макроспоріоз) 20 г на 5 л води на 1 сотку. Препарат миттєво зупиняє зростання патогенних зооспор грибів завдяки діючій речовині манкоцебу, забезпечує захист від повторного зараження, не накопичуючись у плодах та листі рослин. Пригнічує активність ферментів та порушує ріст клітинної оболонки патогену. 

     - Квадріс (фітофтороз, альтернаріоз, бура плямистість) – 6 мл на 5 л води на 1 сотку. Системний фунгіцид природного походження, широкого спектра дії з профілактичними та лікувальними властивостями для застосування в інтегрованих системах захисту.

     - Міравіс (альтернаріоз)3 мл на 5 л води на 1 сотку. Інноваційний фунгіцид, до складу якого входить унікальна молекула АДЕПІДИН™ (200 г/л), що не має аналогів на ринку. Має унікальну тривалу профілактичну і захисну дії. Забезпечує високу якість урожаю в складних погодних умовах. Діюча речовина препарату Міравіс майже повністю абсорбується рослиною протягом 1 години. Потрапляючи на рослину, адепідин рівномірно розподіляється в тканинах листка і пересувається акропетально, крім того, чимала його кількість міцно зв’язується з восковим шаром і не змивається опадами. 

Або інші.

3. На наступне обприскування можна використати один із препаратів, який ще не застосовували раніше в попередніх обробках.

     - Танос (фітофтороз, альтернаріоз, септоріоз) 6 г на 5 л води на 1 сотку.

     - Ревус (фітофтороз, альтернаріоз) 6 мл на 5 л води на 1 сотку.

     - Магнікур Фіно (Інфініто) (фітофтороз) – 15 мл на 5л води на 1 сотку. Препарат діє як профілактично, так і при ураженні хворобами, зберігаючи свою ефективність протягом тривалого часу. Містить дві діючи речовини. Перша діюча речовина належить до нового хімічного класу і має унікальний механізм дії на фітофтороз. Вона руйнує з'єднання клітинного каркасу та клітинної стінки грибів-збудників хвороби. Друга діюча речовина повної системної дії рухається в рослині у висхідному і нисхідному напрямках та, крім фунгіцидної дії, є потужним стимулятором росту.

     - Квадріс (фітофтороз, альтернаріоз, бура плямистість) – 6 мл на 5 л води на 1 сотку. 

     - Міравіс (альтернаріоз)3 мл на 5 л води на 1 сотку.

     - Скор (альтернаріоз)5 мл на 5 л води на 1 сотку.

     - Світч (альтернаріоз, плодові гнилі) – 10 г на 5 л води на 1 сотку. Системний фунгіцид, який має контактно-проникаючу і профілактично-викорінювальну дію, тому захищає рослину на чотирьох етапах розвитку збудника хвороби: при проростанні конідій, на початку росту міцелію патогена, при проникненні патогена в клітину, а також він зупиняє ріст міцелію в клітині.

4. Біопрепарати та препарати природного походження ми рекомендуємо використовувати для обробок у другій половині розвитку рослин, так як у системних ЗЗР довгий термін очікування, зазвичай 2-3 тижні. Тобто, чим ближче до збору врожаю, тим безпечніше має бути препарат. Наприклад:

     - Квадріс (для томатів термін очікування 5 днів) – 6 мл на 5 л води на 1 сотку. Системний фунгіцид природного походження, широкого спектра дії з профілактичними та лікувальними властивостями.

     - Бесткур (сіра гниль, бактеріальні хвороби, фітофтороз, макроспоріоз/альтернаріоз) – 15 мл на 4-5 л води на 1 сотку. Унікальний високоефективний біологічний фунгіцид проти сірої гнилі, пригнічує розвиток бактеріальних хвороб, а також проявляє непряму фунгіцидну дію проти інших хвороб. Біологічний продукт рослинного походження – не має обмежень у терміні застосування до збору врожаю.

     - Фітоспорін – біофунгіцид від грибкових та бактеріальних хвороб рослин, містить у собі спори та клітини Bacillus subtilis + гумат калію.

     - Фітоцид-р - біофунгіцид від грибкових та бактеріальних хвороб рослин, містить у собі відразу кілька видів (штамів) природних бактерій Bacillus subtilis.

     - ФітоХелп - біофунгіцид від грибкових та бактеріальних хвороб рослин, містить у собі відразу кілька видів (штамів) природних бактерій Bacillus subtilis.

 

Також після обробки засобами захисту рослин не буде зайвим обприскати Ваші томати, перець, баклажани антистресантами, для відновлення та активізації процесів росту. Наші рекомендації:

     - Амінокат 30% - біостимулятор, антистресант на основі розчину вільних амінокислот рослинного походження та збагачений NPK, який сприяє цвітінню та активізації процесів росту, а також підвищує стійкість рослин до несприятливих ситуацій. Завдяки вмісту унікальної композиції 18 альфа-амінокислот рослинного походження, «Амінокат 30» надзвичайно швидко відновлює життєдіяльність культур після стресів, посухи, спеки, низьких температур, заморозків, надмірного пестицидного навантаження, фізичних пошкоджень, градобою.

     - Фітомаре - біостимулятор, антистресант на основі екстракту морських водоростей (Ascophyllum nodosum), збагачених вільними амінокислотами, макро- та мікроелементами. Добриво стимулює обмінні процеси, покращує зростання кореневої системи, збільшує вегетативну масу, особливо листову поверхню, покращує цвітіння та зав'язування плодів, продовжує період вегетації.

     - Амалгерол Ессенс мультифункціональний біостимулятор, антистресант та біоактиватор ґрунту, препарат, що містить в своєму складі 7 груп активних компонентів. Підвищує засвоєння рослинами поживних речовин із ґрунту, та, прискорюючи ріст мікроорганізмів, сприяє розвитку кореневої системи культур та утворенню мікоризи, підвищує імунітет та стійкість рослин до несприятливих умов навколишнього середовища. 

     - Мегафолімуномодулятор, біостимулятор росту та подолання стресових станів (заморозки, екстремальні температури, град, посуха, обробка рослин різними ЗЗР тощо). Захищає від хвороб, виводить токсини і нітрати, виводить зі ступору розвитку та покращує якісно-кількісні параметри. 

     - Ізабіон - антистресантбіологічне добриво, яке забезпечує рослину необхідними амінокислотами і пептидами, зберігаючи при цьому енергію, що витрачається на їх синтез. У результаті збільшується продуктивність та покращується якість урожаю, а також підвищується опірність рослини до несприятливих умов. 

     - Кендал +біостимулятор посилення власних захисних реакцій рослин. Рекомендований для всіх видів культур. Завдяки наявності в його складі крім поживних елементів (азоту і калію) особливих органічних добавок (олігосахаридів і фітоалексинів) значно підвищує опір рослин до різних захворювань.

     - Максікроп Крембіостимулятор росту природного походження (отриманий з водорості Ascophyllum nodosum), прискорює процеси метаболізму та фотосинтезу в рослині. Виступає як антистресант, є транспортером для добрив та ЗЗР, збільшує розміри листкової пластинки, плодів, впливає на їх форму. Особливо необхідний рослинам в умовах стресу (посуха, екстремальні температури, шквальні вітри, заморозки), коли вироблення власних гормонів сильно знижується або припиняється зовсім.

 

Нагадуємо, що для отримання кращого результату необхідно проводити обробки профілактично, тобто до симптомів хвороби, бо попередити захворювання простіше та дієвіше ніж лікувати.

 

Нехай Вам родить!