Кліматичні зміни все більше впливають на ведення сільського господарства та вирощування городини на власних ділянках. Останні роки значною проблемою на наших городах стала білокрилка, з якою тепличники вже давно знайомі та боряться. Це непростий шкідник, навіть у закритому просторі теплиць, а що ж робити з ним в умовах відкритого ґрунту?

Білокрилка — це шкідник, який потребує знання його біології та комплексного підходу, зважаючи на особливості розвитку. Дану тему ми й розглянемо детальніше у статті.

    Рис. 1.

Білокрилка теплична (Trialeurodes vaporariorum West.) завдає значної шкоди огіркам, томатам, перцю, баклажанам, салату, селері, кабачкам, капусті, суниці, а також декоративним культурам. Як небезпечний шкідник відмічається на 27 видах рослин, а взагалі може пошкоджувати 200 видів рослин із 82 ботанічних родин. Рис. 1. Білокрилка: а — імаго, б — личинка.

Імаго та личинки висмоктують клітинний сік, листя жовтіє. Рослини відстають за строками у цвітінні, в утворенні й достиганні плодів, знижується врожайність. Крім безпосередньої шкоди, завданої комахами, на стан рослин негативно впливають і сажкові гриби, які поселяються на цукристих виділеннях личинок білокрилки. Грибний наліт ускладнює процес фотосинтезу і призводить до загального пригнічення рослин. Пошкоджені листки скручуються і засихають.

Також саме ця комаха є переносником багатьох вірусних захворювань. За сезон шкідник дає 10–16 поколінь, що сильно ускладнює боротьбу з ним. Спекотна погода та нестача вологи сприяють розвитку шкідника. Тривалість розвитку одного покоління білокрилки за оптимальних умов (температура повітря +21–23 °С, відносна вологість повітря 63–75 %) становить 23–25 діб. У теплицях, оранжереях розвивається цілий рік, віддає перевагу вологим, тінистим місцям. Влітку теплична білокрилка мігрує з теплиць на прилеглі до них ділянки і розмножується на різних культурних рослинах та бур’янах. Поширена повсюдно.

    Рис. 2.

Білокрилка капустяна (Aleyrodes proletella L.) є шкідником на різноманітних рослинах-господарях, але особливо уражує Капустяні (Brassica) (переважно брюссельську капусту, цвітну, броколі та капусту кучеряву, ріпак озимий), суниці, люцерну, конюшину. Рис. 2. Стадії розвитку білокрилки капустяної: а — доросла комаха, б — личинка.

Вирізняється тим, що не пошкоджує рослини родини Гарбузових, зокрема гарбуз, диню, кабачки, кавун, цукіні, патисони, огірки.

Імаго та личинки висмоктують клітинний сік. Життєдіяльність комахи спричинює пожовтіння листя. На виділеннях поселяються сажкові гриби — сірий наліт на листі зменшує ефективність фотосинтезу, що ще більше погіршує ситуацію. Листя засихає. За сезон поколінь дещо менше — 4–5. На зимівлю серед опалого листя йдуть усі стадії розвитку, але перезимовують лише дорослі особини та лялечки. Спалахи чисельності білокрилки капустяної посилюються у спекотні, сухі роки. Трапляється повсюдно.

Масовий літ зазвичай спостерігається з кінця травня до кінця червня. Розтягнутий, слабкий літ продовжується до середини вересня.

Імаго живуть на нижньому боці листка, віддаючи перевагу вологим, затіненим ділянкам. Утворюють щільні колонії. Самка може відкласти до 150 яєць.

Як захистити врожай від шкідника?

1. Щоб запобігти появі білокрилки, регулярно знищуйте бур’яни, на яких вона переховується.

2. Використовуйте клейкі стрічки жовтого кольору для контролю чисельності шкідника і щойно з’являються дорослі особини — проводьте обробку. Не забувайте, покоління шкідника розтягнуті у часі й контроль потрібен регулярно.

3. Здійснюйте обприскування рослин різними препаратами і розпочинайте відразу після виявлення шкідника. Якщо білокрилки вже багато, краще зробити 2-3 обробки різними препаратами, міняючи діючу речовину з проміжком в 5-7 днів.

Тільки не забувайте дотримуватися термінів до збору врожаю, вказаних на упаковці від виробника!

- Теппекі (Teppeki) 3 гр на 8 л води — світовий досвід показує, що в боротьбі з білокрилкою дуже добре себе зарекомендував цей препарат, також він безпечний для бджіл. 

- Суміш препаратів Енжіо 3,6 мл + Матч  4 мл на 7-8 л води.

- Актеллік 6 мл на 3–5 л води, його фумігантний ефект одразу після обприскування робить препарат ще дієвішим. ВАЖЛИВО! Цей інсектицид не можна використовувати у приміщенні (у тепллиці).

- Вертімек 10 мл на 5 л води — дієвий препарат із коротким терміном очікування (лише 7 діб), що дуже важливо для овочевих культур, адже білокрилка завдає шкоди впродовж усього сезону і перед збором урожаю також.

- Моспілан 2,5 г на 8 л води — препарат безпечний для бджіл, дозволений до використання в період цвітіння саду. Ефективний проти дорослих комах, личинок та проявляє непряму овіцидну дію (знищує личинок під час відродження з яєць, оброблених препаратом).

- Сілкер 5 мл на 5 л води — контактний препарат, найкращий варіант для застосування в теплиці, немає терміну очікування, оскільки не містить хімічних діючих речовин. Тобто овочі можна їсти одразу, просто промивши під водою.

В тепличних умовах ефективним є пролив рослин 2% розчином інсектициду Актара (2 г на 1 л води), що надовго захищає рослини від сисних шкідників.

Рекомендовано використання препаратів у суміші з ад’ювантами (прилипачами), наприклад, Глюстен, Липосам, Скаба або інший прилипач. Особливо додавання прилипача важливо на таких культурах, як капуста. Обробка з ад’ювантом не тільки економить розчин, покращує ефективність обробки, а ще й подовжує захисний період препаратів.

4. Застосовуйте біологічні засоби, що регулюють чисельність білокрилки, наприклад такі як: Актофіт, Актоверм, Бітоксибацилін-БТУ, Лепідоцид-БТУ або інші.

 

Гарного Вам врожаю!