Залізний купорос (сульфат двовалентного заліза FeSO4), призначений для боротьби зі збудниками хвороб рослин, знищення мохів, лишайників, спор грибків на плодових деревах, ягідних кущах і виноградній лозі до початку і після вегетації. Використовується як інсектицид (проти комах). Також залізо бере безпосередню участь в утворенні хлорофілу, тому є прекрасним засобом для лікування і профілактики хлорозу, використовується як кореневе, позакореневе добрива на бідних і виснажених грунтах. Містить залізо у доступній для рослин формі. Сульфат заліза (ІІ) добре розчиняється у воді (при 20 °С).
Склад: залізо, сірка
Норма витрат і спосіб застосування:
- Для боротьби з хворобами та шкідниками обприскування проводиться ранньою весною тільки до появи бруньок і пізньої осені (після опадання листя), із розрахунку: зерняткові, виноград - 500 г на 10 л води, кісточкові, плодові, смородина, агрус, малина, троянди - 300 г на 10 л води. Обробки проводять по голому стовбуру.
- Для боротьби із лишайниками, мохом та пліснявою на деревах – 300 г на 10 л води. Сульфат заліза викликає усихання м'яких тканин рослин (що і потрібно для лишайників). Наноситься за допомогою розпилювача або додається в побілку. Для боротьби із лишайниками краще зробити декілька обробок протягом місяця із періодичністю в 5-7 днів.
- Як засіб боротьби з хлорозом - 5 -10 г на 10 л води обприскування у період вегетації.
- Для знищення неприємних запахів і дезінфекції літніх туалетів, вигрібних ям - 500 г на 10 л води.
- Для лікування ран і дупел - 100 г на 10 л води.
- Менш поширена сфера використання – весняні заморозки. Справа в тому, що залізний купорос може уповільнити появу бруньок. Якщо після відлиги прогнозується різке похолодання, використовується розчин купоросу, завдяки чому дерева прокидаються пізніше на тиждень.
Позитивний ефект досягатиметься лише при правильному дозуванні. Для боротьби з різними паразитами та грибками, підживлення, уповільненнями розвитку бруньок використовується різна концентрація речовини.
Незалежно від сфери та мети, яку переслідує садівник, позитивний ефект від використання триває до 2 тижнів. Також потрібно бути обережним, змішуючи залізний купорос з іншими активними добавками. Так, кальцій суттєво погіршує його засвоюваність рослиною. Важливим моментом є регулярність. Наприклад, для боротьби з лишайником або комахами, потрібне обприскування щотижня протягом близько одного місяця, тобто кожні 5-7 днів.
Також залізний купорос не можна поєднувати з лужними добривами, оскільки вони вступають у реакцію та нейтралізують один одного.
Як весняну так і осінню обробку залізним купоросом можна поєднувати з побілкою стовбурів.
Спектр застосування не обмежується плодовими деревами. Також залізний купорос підходить для удобрення овочевих культур, рідше використовується квітниками. Окрім того, що він чудово бореться з усіма паразитами, найбільшим плюсом залізного купоросу є низька токсичність. Речовина неорганічна, отже, легко розпадається в природних умовах. Залізо не накопичується в плодах рослин, а тому не завдаватиме шкоди організму при вживанні їх у їжу.
Ще залізний купорос можна використовувати для захисту дерев'яних конструкцій від мохів, грибків, лишайників і гнилі.
Він ускладнює загоряння деревини і знижує швидкість поширення полум'я. Для обробки деревини використовують розчин, приготований в співвідношенні 1 кг сульфату заліза на 10 л води.
Обробку проводити при температурі не вище 25 градусів і за 4 години до дощу.
Залізний купорос неприпустимо змішувати з вапном та іншими препаратами.